9. Sınıf Ders Çizelgeleri Değiştirildi

Dün, Biyoloji dersi normlarının eksik belirlendiğini yazmıştık. MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı haberin gereğini yerine getirdi ve ders çizelgelerinde değişikliğe gitti. Başkanlık çizelgelerde sadece biyoloji dersi için değil matematik dersi için de değişiklik yaptı İŞTE TALİM VE TERBİYE KURULUNUN BUGÜN YAPTIĞI AÇIKLAMA Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarının 9. Sınıflarına Ait Haftalık Ders Çizelgeleri ve İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi ile ilgili Kurul Kararları İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi, 07/06/2013 tarih ve 51 sayılı Kurul Kararıyla; Ortaöğretim Kurumlarının 9. Sınıflarına Ait Haftalık Ders Çizelgeleri, 07/06/2013 tarih ve 52 sayılı Kurul Kararı ile yeniden düzenlenmiştir.

12 Haziran 2013 Çarşamba 21:13
Bu haber 1498 kez okundu

Söz konusu çizelgelere dayalı olarak :

 1. Talim ve Terbiye Kurulunun 01/02/ 2013  tarih ve 9  sayılı  kararı ile ortaöğretim matematik  dersinin öğretim  programı  güncellenmiştir. Bu güncelleme ile birlikte matematik ve geometri  dersi birleştirilmiş, ortaöğretim 9.  sınıf  matematik  dersinin  toplam  ders  saati  sayısında  herhangi bir değişiklik olmadığından, matematik  dersinin  normu için  yeni  bir çalışma gerekmemektedir.
 2. Talim ve Terbiye Kurulunun 01/02/ 2013  tarih ve 12  sayılı  kararı ile ortaöğretim biyoloji  dersinin öğretim  programı  güncellenmiş ve 9.  sınıf  biyoloji  dersinin  haftalık  ders  saati  sayısı  2’den 3’e çıkarılmıştır . Dokuzuncu  sınıf  biyoloji  dersinin  haftalık  ders  saatinde bir azalma olmadığı dikkate alındığında, biyoloji  öğretmenlerinin  norm fazlasına düşmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
 3. Ortaöğretim 9.  sınıf  biyoloji  dersi  ile imam  hatip  ortaokulundaki bazı  derslere  ait normların düzenlenmesi  konusunda Bakanlığımız İnsan Kaynakları  Genel Müdürlüğü  gerekli çalışmaları, 2013 -2014  eğitim  öğretim yılı için herhangi bir aksaklığa  meydan  vermeyecek  şekilde yürütmektedir.

İmam  Hatip  Ortaokulu Haftalık  Ders  Çizelgesi ve Kurul Kararı - İndirmek İçin Tıklayınız...

Millî  Eğitim  Bakanlığı Ortaöğretim  Kurumlarının  9.  Sınıflarına  Ait Haftalık  Ders  Çizelgeleri - İndirmek İçin Tıklayınız..

Talim ve Terbiye Kurulu açıklamalarında her ne kadar;

"1-Talim ve Terbiye Kurulunun 01/02/ 2013  tarih ve 12  sayılı  kararı ile ortaöğretim biyoloji dersinin  öğretim  programı  güncellenmiş ve 9.  sınıf  biyoloji  dersinin  haftalık  ders  saati  sayısı 2’den 3’e  çıkarılmıştır . Dokuzuncu  sınıf  biyoloji  dersinin  haftalık  ders  saatinde bir azalma olmadığı dikkate alındığında, biyoloji  öğretmenlerinin  norm fazlasına düşmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır." desede;

Norm  kadro  güncelleme  işlemlerinde  Haftalık  Ders  Çizelgeleri baz alınmaktadır.

Dünkü haberimizde ve Talim ve Terbiye Kurulunun açıklamasında da görülecegi üzere Liselerde haftalık ders  çizelgesi olarak  2010 /76 karar  numaralı  çizelgeler  kullanılmaktadır .

2 010/ 76 Orta Öğretim  Kurumları  Haftalık  Ders  Çizelgeleri ve Açıklamaları için tıklayınız.

2012 de yapılan değişikliklere rağmen çizelge yürürlüktedir ve bu çizelgede Talim ve Terbiye Kurulunun bugünkü "1. Matematik ve geometri  derslerinin  birleştirilerek Matematik  dersi  adıyla haftada 6 ve biyoloji  dersinin  haftada 3  ders  saati olmak üzere  2013 -2014 Öğretim Yılında uygulanması kararlaştırıldı." kararıyla haftalık  ders  çizelgelerinde de Biyoloji  dersi  3 saate  çıkarılmış  ve sorun çözümlenmiştir .

Bugünden itibaren  hatalı  belirlenen Biyoloji normlarının acilen güncellenmesi gerekmektedir.

Çünkü 3 saat üzerinden belirlenmesi gereken Biyoloji normları 2 saat üzerinden belirlenmiştir. Bu durum Biyoloji  öğretmen  ihtiyacını eksik gösterecek  il  içi,  il  dışı ve özür durumundan  yer  değiştirmek  isteyen Biyoloji  öğretmenlerine  boş kontenjan açılmamasına ve norm  kadro  fazlası olan Biyoloji  öğretmenlerinin normla ilişkilendirilmemesine  neden olacaktır .

Güncellenmenin yapılacagına dair  işaret  Talim ve Terbiye Kurulunun bugünkü açıklamasında"Ortaöğretim 9.  sınıf  biyoloji  dersi  ile imam  hatip  ortaokulundaki bazı  derslere  ait normların düzenlenmesi  konusunda Bakanlığımız İnsan Kaynakları  Genel Müdürlüğü  gerekli çalışmaları, 2013 -2014  eğitim  öğretim yılı için herhangi bir aksaklığa  meydan  vermeyecek  şekilde yürütmektedir." şeklinde yer almaktadır.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar.net  Öğretmenler  Bölüm Sorumlusu

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Tümü Anket
  Yeni Kabinenin Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv