Maliye`den 2014 yılı bütçe uygulama genelgesi

2014 Yılı Harcamaları ve Bütçe Uygulamaları Hakkinda Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Genelgesi (Sıra No:1)

01 Ocak 2014 Çarşamba 11:50
Bu haber 438 kez okundu

T.C.

MALİYE BAKANLIĞI
Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü

Sayı : 59751066-12-390
Konu : 2014 Yılı Harcamaları ve Bütçe Uygulamaları

2014 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇE UYGULAMA GENELGESİ

(Sıra No: 1)

Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerince; harcamaların kamu finansman dengesi de dikkate alınarak gerçekleştirilmesi, gelir ve giderlerin hesaplara alınmasında sağlanan standardın korunması ve bütçe işlemlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi bakımından aşağıdaki esaslara uyulacaktır.

A- 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun ödeneklerin kullanımına ilişkin esasları düzenleyen 20 nci maddesi gereğince kamu idarelerince hazırlanacak ayrıntılı harcama ve finansman programları yürürlüğe girinceye kadar 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesinde yer alan ödenekler aşağıdaki esaslar dahilinde kullanılacaktır.

1) Bakanlığımızca serbest bırakılan/bloke tutulan ödenekler hariç olmak üzere, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri ile özel bütçeli idarelerin bütçelerinde yer alan ödeneklerden;

a) 01- Personel Giderlerinin yüzde 15`i,

b) 02- Sosyal Güvenlik Kuramlarına Devlet Primi Giderlerinin yüzde 15`i,

c) 03- Mal ve Hizmet Alımı Giderlerinin yüzde 8`i,

d) 04-Faiz Giderlerinin yüzde 25`i,

e) 05- Cari Transferlerin yüzde 8`i,

f) 06.4- Gayrimenkul Alımları ve Kamulaştırmalarının yüzde 15`i serbest bırakılarak, e-bütçe sisteminde kullanıma açılmıştır.

2) Önceki yıllarda olduğu gibi 2014 yılında da söz konusu harcamalar, serbest bırakılan ödenekler dahilinde ödenek gönderme belgesi düzenlemek suretiyle gerçekleştirilecektir.

3) 01- Personel Giderleri ve 02- Sosyal Güvenlik Kuramlarına Devlet Primi Giderleri ekonomik kodlarından yapılacak harcamalar ile ilgili mevzuatı gereğince ödenek gönderme belgesi aranmaksızın ödeme yapılabilecek haller dışında ödenek gönderme belgesi olmaksızın kesinlikle harcama yapılmayacaktır.

4) Düzenleyici ve denetleyici kurumlar, harcamalarını bütçe ödenekleri dahilinde gelir gerçekleşmeleri ve finansman imkanları ölçüsünde gerçekleştireceklerdir.

B- Bütçe gelir ve giderlerinin gerçekleştirilmesine ilişkin olarak ilgili dördüncü düzey ekonomik kodun belirlenmesinde, http://www.bumko.gov.tr web adresinde yer alan Analitik Bütçe Sınıflandırmasına İlişkin Rehber açıklamaları esas alınacaktır. Yeni ekonomik kod tanımlanması ya da kod açıklamalarında değişiklik yapılması halinde, idarelere gerekli duyuru anılan web adresinde yapılacaktır.

C- Bütçe işlemlerine ilişkin olarak yeni esas ve usuller belirleninceye kadar söz konusu işlemler, (4) Sıra No`lu 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Tebliği çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Gereğini önemle rica ederim.

Mehmet Şimşek
Maliye Bakanı

Not: Merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin taşra teşkilatlarına ve muhasebe yetkililerine gerekli duyuru ilgili valilik tarafından ivedilikle yapılacaktır. (Web adresi: http://www.bumko.gov.t

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Tümü Anket
  Yeni Kabinenin Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv