20 Yılını Dolduran Kadın Memur Emeklilik İçin Ne Yapmalıdır

Merhaba 19.10.1993 yılında göreve başladım.Bu güne kadar 2 adet 20 aydan oluşmak üzere çocuk için ücretsiz izin aldım ve geçen Ağustosta bunu ödeyerek memuriyet süresine saydırdım.İş yerinde ki sorunlardan dolayı ( mecburiye yerdeğişiklikleri ve taraflı davranmaları )artık çalışmak istemiyorum.19 Ekim 2013 te 20 yılım doluyor.Son çıkan emeklilik yasasına göre ; 1- 20 yılım dolunca emekli olabiliyormuyum? 2- Şu an raporluyum ve işe dönmek istemiyorum.Tekrar 6 ay yada 1 yıl ücretsiz izin almak istiyorum.Ancak yanlış anlamadıysam emeklilik başvurusundan en az 6 ay önce herhangi bir ücretsiz izin kullanmamam gerekiyordu yani 6 ay geçmeden başvuramıyordum bu doğrumu? Yani ben bugün ücretsiz izinimin son gününde olsam yarın emeklilik dilekçesi verebilirmiyim? 3-Eğer Aile Hekimliğine geçsem orada geçişte de aynı prosedür olduğundan yukarıdaki şart aynen geçerlimi yani ayrıldığımda 6 ay çalışmam gerekir mi? Tüm bunlar benim için çok önemli acil karar vermek için acil yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.

13 Nisan 2013 Cumartesi 08:35
 1- 20 yılım dolunca emekli olabiliyormuyum?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emeklilik şartları bu Kanunun Madde 39 ve geçici Madde 205 hükümleri ile açıklanmıştır.

39 uncu maddesi; 8.9.1999 tarihi ile 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihi olan 2008 yılı ekim ayı başından önce devlet memurluğuna girenleri kapsamaktadır. Bu durumdakiler kadın ve erkek 25 hizmet yıllarını, kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmaları koşuluyla emekli olabileceklerdir.

Geçici 205 inci maddesi; 8.9.1999 tarihinden önce devlet memuru olanlardan bu maddede hizmet sürelerine göre tabi olacakları yaşların doldurulması ve kadın ise 20, erkek ise 25 hizmet yıllarını tamamlamaları koşuluyla emekli olabileceklerdir.

Bu bağlamda, Devlet memurlarının emekliliği;

HİZMET + YAŞ = EMEKLİLİK Koşuludur.

20 Hizmet yılını doldurmanız durumunda yaşınızı doldurmamış iseniz emekli olamazsınız.

Emekli olamamanız durumuyla birlikte aşağıda açıklayacağımız yolu da seçebilirsiniz.

5434 sayılı Kanuna göre 20 yılınızı tamamlamakla yalnızca hizmet kısmı yönünden elde etmiş oluyorsunuz, ancak yaş yönünden elde etmemiş durumdasınız. Bu durumda, istifa edip yaş grubunuzu bekleyebilirsiniz. Yaş grubunuzu tamamladığınızda emekli aylığı, emekli ikramiyesi, sağlık yardımına, emeklilik işlemleri yapıldığında kazanmış olacaksınız. .

HATIRLATICI NOT; İstifa ettikten sonra sigortalı veya bağ-kurlu olarak çalışma durumunda, 1260 günden (3 yıl 6 ay veya daha fazla) daha fazla prim yatırılıp yatırılmadığı konusuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

SONUÇ:

1- Hizmet yıllarını dolduranların, emekli olabilmeleri için aranılan yaş hadlerini beklemlerine gerek yoktur. Bu kişiler isterlerse görevlerinden ayrılabilir ve yaşı bekleyebilirler.

2- Bu durumdakilerin, yaşlarının dolum tarihine kadar SSK'lı veya BAĞ-KUR' lu çalışmamaları halinde yaşlarının dolum tarihindeki hükümlere göre (Yaşlarının dolum tarihindeki memur maaş katsayısı esas alınmak suretiyle) emekli aylığı, emeklilik ikramiyesi ve sağlık yardımı yapılması mümkün olmaktadır.

3- Hizmetlerini dolduranlardan görevinden ayrılanların açıkta iken SSK'lı veya BAĞ-KUR'lu çalışmaları olur ise, 2829 sayılı Kanunun 8 inci maddesine göre son yedi yıllık hizmetlerinin en az yarısından fazlasının (1260 gün ) Emekli Sandığına tabi olması koşuluyla, 5434 sayılı Kanun hükümleri esas alınarak aylık bağlanması gerekecektir, bu süreyi geçirir iseler Emekli Sandığınca aylık bağlanmayacaktır, şayet bu süreyi geçirdikten sonra SSK.lı veya BAĞ-KUR lu olarak aylık bağlanırsa bile, Devlet memurluğu hizmet sürelerine emeklilik ikramiyesi alabileceklerdir.

4- Hizmet yıllarını doldurduktan sonra yaşlarının dolum tarihini bekleyecek olanlardan SSK'lı veya BAĞ-KUR'lu olarak çalışmak isteyenlerin kendilerine Emekli Sandığınca aylık bağlanmasını isteyenlerin 3 yıl 6 aylık süreyi (1260 günlük süreyi) geçirmemelerini tavsiye etmekteyiz.

5- Yaşlarını doldurdukları tarihten sonra aylık bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat gerekmektedir.

2- Şu an raporluyum ve işe dönmek istemiyorum.Tekrar 6 ay yada 1 yıl ücretsiz izin almak istiyorum.Ancak yanlış anlamadıysam emeklilik başvurusundan en az 6 ay önce herhangi bir ücretsiz izin kullanmamam gerekiyordu yani 6 ay geçmeden başvuramıyordum bu doğrumu? Yani ben bugün ücretsiz izinimin son gününde olsam yarın emeklilik dilekçesi verebilirmiyim?

Ücretsiz izninizi istediğiniz zaman kullanabileceğinizi değerlendirmekteyiz. Ücretsiz izin bitiminde görevinize başlayıp başlamamak sizin elinizde olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca ücretsiz izinde iken her ay borç tutarını Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmanız durumunda 6 ay beklenmesi durumu bulunmamaktadır. Her ay yatırmadığınızda emeklilikten en az 6 ay önce borç tutarının tamamını yatırmanız gerekmektedir..

3-Eğer Aile Hekimliğine geçsem orada geçişte de aynı prosedür olduğundan yukarıdaki şart aynen geçerlimi yani ayrıldığımda 6 ay çalışmam gerekir mi?

Tüm bunlar benim için çok önemli acil karar vermek için acil yardımınıza ihtiyacım var.Şimdiden teşekkür ederim.

Aile Hekimliğine geçmenizde 5258 sayılı Kanuna tabi olacaksınız. Aile Hekimliğinde sözleşmeli olarak çalışmanız gerekecek, Kurumunuzdan da aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacaksınız. Bu şekilde olduğunda kendi Kurumunuzdaki kadronuzla ilişkiniz kesilmeyecektir. Bu şekilde de ücretsiz izinli konusu aynı olacaktır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

    Hava Durumu
    Tümü Anket
    Açık alanlarda sigara içilmesini engelleyecek düzenlemeyi destekliyormusunuz ?

    Linkler
    SPORYıllık Planlar ve Ders Notları
    Arşiv