PTT personelinin durumu ne olacak

PTT'nin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun tasarısı Meclise sevk edildi.

06 Mart 2013 Çarşamba 11:22
Bu haber 860 kez okundu

 Posta Hizmetleri Kanunu  Tasarısının yasalaşması halinde, PTT'de memur ve 3992a tabi sözleşmeli personel istihdamına son verilecek.

PERSONEL İDARİ HİZMET SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞTIRILACAK

Kanun  tasarısının  personelin statüsünü belirleyen 27. maddesi şu  şekildedir :

"PTT personeli, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilir."

Bu hükme göre,  tasarının  yasalaştığı tarihten itibaren kuruma  yeni  alınacak personel, kurumla akdedeceği bir hizmet sözleşmesi ile çalışacaktır.

KURUMA  YENİ  ALINACAK SÖZLEŞMELİ PERSONEL, KPSS'YE GİRENLER ARASINDAN SEÇİLECEK

Kamu Personeli Seçme Sınavına  katılanlar  arasından seçilecek olan sözleşmeli personelin; işe alma, unvan, sayı, atama, görevlendirme, eğitim, terfi, görevde yükselme, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi veya sona erdirilmesine ilişkin hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenecektir.

MEVCUT PERSONEL AYNI STATÜSÜYLE GÖREVE DEVAM EDEBİLECEK

Kurumda şuan;
a) 657'a tabi memur,
b) 399'un I sayılı cetveline tabi memur,
c) 399'un II sayılı cetveline tabi sözleşmeli personel,
ç) İş sözleşmesi ile görev yapan işçiler,

olmak üzere 4 statüde personel görev yapmaktadır.

Bu personel, kurulacak  yeni   şirkete  devir olacaktır. Buna dair tasarının geçici 4. maddesi hükmü şu şekildedir: "Mülkiyeti mülga T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüne ait ...borçları ile personeli, tescil ve ilanı müteakip PTT'ye  devredilmiş  sayılır."

PTT'YE DEVİR EDİLEN MEVCUT PERSONELE SÖZLEŞME ÖNERİLECEK

Tasarı yasalaştıktan sonra, yönetim kurulu idari hizmet sözleşmesi ile çalıştıracağı personelin ücretlerini ilan edecektir. Ücretlerin tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl sürecince, yukarıda belirtilen 4 statüdeki personelden isteyenler idari hizmet sözleşmesi ile çalıştırılabilecektir. Ancak idari hizmet sözleşmesi ile çalıştırılmak sadece personelin isteğine bırakılmamıştır, idare de uygun görmelidir. İdarenin uygun görmedikleriyle, idari hizmet sözleşmesi imzalanmayacaktır.

İdari hizmet sözleşmesi ile çalışmak istemeyenler, mevcut statüleri ile çalışmaya devam edecek. Yani 657'e tabi memur ise 657'e tabi memur olarak çalışmaya devam edecek.

MEVCUT PERSONEL, SÖZLEŞME İMZALAMAZ İSE GÖREVDE YÜKSELEMEYECEK

Mevcut statüleri ile PTT'de çalışmaya devam eden personel görevde yükselme suretiyle unvan değiştirebilecektir. Ancak idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılmayı kabul etmesi şartıyla...
memurlar.net

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Tümü Anket
  Yeni Kabinenin Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv