Gümrük müşavirliği ve yardımcılığı sınavı duyurusu

Gümrük müşavirliği ve yardımcılığı sınavı duyurusu

01 Ekim 2013 Salı 01:17
Bu haber 1443 kez okundu

 SINAVIN ADI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü (GGM) Gümrük Müşavirliği Ön Eleme ve Gümrük Müşavir Yardımcılığı Sınavı
SINAV ÜCRETİ
Aday; 40 (kırk TL KDV dahil) TL sınav ücretini 21Ekim-01 Kasım 2013 tarihleri arasında; T.C. ZiraatBankası A.Ş. Ankara Başkent Şubesi, TürkiyeVakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve TürkiyeHalk Bankası Küçükesat Şubesinden herhangi birisine “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile yatıracaktır
SINAV BAŞVURUSU
Adaylar, başvurularını 21 Ekim-01 Kasım 2013 tarihleri arasında www.meb.gov.tr internet adresi üzerinden yapacaklardır.
SINAV YERİ
ANKARA
SINAV TARİHİ, GÜNÜ VE SAATİ
■ Sınav 24 Kasım 2013, Pazar günü, Saat: 10.00’da yapılacaktır.
ENGELLİ ADAYLAR SINAV UYGULAMASI
■ Sınav sırasında tedbir alınmasını gerektirecek herhangi bir engellilik durumuna sahip olan aday/adaylarvar ise, adaya ait sağlık kurul raporunun, özürlü kimlik kartının kurum onaylı örneği veya adayın özürdurumunun resmi olarak işlenmiş olduğu nüfus cüzdanı örneğinin herhangi birinin bir nüshasını GGM’ yeteslim edecek ve aday elektronik başvuru ekranından “özür durumu” ve “almak istediği hizmet” ile ilgiliuygun olan kutucuğu işaretleyecektir.
■ Beyan edilen engel durumunun doğruluğundan başvuruyu yapan aday sorumlu olacaktır.
SINAV KONULARI
■ Sınavda gruplara uygulanacak konular ve dağılımları aşağıdaki gibidir.
GRUP NU GRUP ADI SORULARIN AĞIRLIK ORANI GGM TARAFINDAN HAZIRLANACAKSORU SAYISI
1 Gümrük Müşavirliği Ön Eleme a) -Gümrük Kanunu ve gümrük mevzuatının uygulanmasına ilişkin ikincil düzenlemeler. b) -Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve bu Kanuna ilişkin ikincil düzenlemeler. c) -Dış Ticaret ve Kambiyo Mevzuatı d) -Gümrüğe ilişkin iktisadi, ticari ve mali konular, uluslararası anlaşmalar ile Avrupa Birliği Mevzuatının gümrüğe ilişkin hükümleri. e) -TürkGümrük Tarife Cetveli ve İzahnamesi 100
2 Gümrük MüşavirYardımcılığı a) -Gümrük Kanunu ve gümrük mevzuatının uygulanmasına ilişkin ikincil düzenlemeler. b) -Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve bu Kanuna ilişkin ikincil düzenlemeler. 80
■ Gümrük Müşavir Yardımcılığı sınav soru kitapçığında yer alacak 100 sorunun 20 (yirmi) sorusu genelyetenek ve genel kültür alanında; Türkçe, Matematik, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ile VatandaşlıkBilgisi konularından YEĞİTEK’çe hazırlanacaktır.
SINAV UYGULAMASI
■ Sınavda 100 soruluk çoktan seçmeli (dört seçenekli) testlerden oluşan A ve B soru kitapçığıkullanılacaktır.
■ Sınav 110 dakika sürecek, tek oturum olarak uygulanacaktır.
■ Adaylar, sınav giriş belgesi ve özel kimlik belgelerinden birisi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) ile sınava gireceklerdir.
■ Özel kimlik belgesi yanında bulunmayan adaylar ve yanlarında cep telefonu bulunan adaylar kesinliklesınava alınmayacaktır.
■ Adaylar, “Sınav Giriş Belgesi”ni, 13 Kasım 2013 tarihinden itibaren http://www.meb.gov.tr internetadresinden alabilecektir.
■ Sınav soru ve cevap anahtarları 26 Kasım 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr internet adresindenyayımlanacaktır.
■ Adayların sınav sonuç bilgileri 17 Aralık 2013 tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığına teslim edilerekaynı gün http://www.meb.gov.tr İnternet adresinden yayımlanacaktır.
■ Sınav binasında sigara içenler hakkında ilgili kanun gereğince işlem yapılacaktır.
SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Sınav için değerlendirme grup numarası tabloda belirtildiği gibidir.
GRUP NU GRUP ADI
1 Gümrük Müşavirliği Ön Eleme
2 Gümrük Müşavir Yardımcılığı
■ Sınava giren adayın cevap kağıdı 2 (iki) adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyleokutulacaktır.
■ Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak, doğru cevaplar dikkate alınarak Gümrük Müşavirliği Ön Eleme sınavı için 70 ve üzeri, Gümrük Müşavir Yardımcılık sınavı için 60 ve üzeri puan alanlar başarılısayılacaktır.
■ Sınava giren tüm adaylar için [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılarak başarıpuanı hesaplanacaktır. İptal edilen sorular değerlendirmeye alınmayacaktır.
■ Sınavda yer alan her soru eşit puan ağırlığına sahip olacaktır.
■ Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda
soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru şık/şıkları dikkate alınmak suretiyledeğerlendirmeye bu soru/sorular dahil edilecektir.
İLETİŞİM ve DUYURU
■ Sınavla ilgili bilgilendirmeler ve iletişim için adaylar MEB İletişim Merkezi “Alo 147” numaralıtelefonundan yararlanabilecektir.
■ Sınavla ilgili duyuru ve ilanlar Milli Eğitim Bakanlığı, http://www.meb.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.
SINAV İTİRAZLARI
■ Adaylar; sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarınınwww.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde GGM’yeyapabileceklerdir. GGM sınav uygulaması ile Gümrük Müşavir Yardımcılığı grubuna sorulacak olan genelyetenek ve genel kültür sorularına yönelik olanları YEĞİTEK’e bildirecektir. YEĞİTEK bu itirazları 7(yedi)gün içerisinde inceleyip sonuçlandırarak GGM’ye bildirecektir.
■ Adaylar sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların adaylara açıklandığı tarihten itibaren en geç 10 (on) iş gün içerisinde GGM’ye yapılacaktır. GGM bu itirazları YEĞİTEK’e gönderecektir. YEĞİTEK bu itirazları 7 (yedi) gün içerisinde inceleyip sonuçlandırarak GGM’ye bildirecektir.
■ Adayların itiraz başvuruları için, MEB Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası ŞubesiBaşkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası KüçükesatŞubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adıaltında 10 TL (on TL KDV Dahil) yatırarak alınan banka dekontunu itiraz dilekçesine eklemelerigerekmektedir.
■ Banka dekontu, T.C. kimlik numarası, adı, soyadı, imza ve adresi olmayan dilekçeler, faksla yapılan itirazlar ile süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
■ Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan,adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvurudabulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Milli EğitimBakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.
Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Memurlar.Net

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Tümü Anket
  Yeni Kabinenin Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ?

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv